به گزارش تجارت‌نیوز، آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش ویژه رشته شغلی دبیری و هنرآموزی، ۱۲ مرداد سال جاری با تعداد ۳۲۵ هزار و ۶۹۸ نفر شرکت کننده در ۲۹ گروه شغلی برگزار شد.

پس از برگزاری آزمون کتبی حدود سه برابر ظرفیت یعنی مجموعا ۴۲ هزار و ۶۶۳ نفر از ۳۲۵ هزار و ۶۹۸ شرکت کننده این آزمون برای ارزیابی تکمیلی فراخوانده شده بودند تا نهایتا ۲۲ هزار و ۱۸۴ دبیر و هنرآموز و به تفکیک حدود ۱۹ هزار دبیر برای دبیرستان‌ها و ۳۰۰۰ هنرآموز برای هنرستان‌ها جذب وزارت آموزش و پرورش شوند.

نتایج قطعی این آزمون نیز بر اساس مجموع نمره کل نهایی داوطلب با وزن ۶۰ درصدی آزمون کتبی و ۴۰ درصدی ارزیابی تکمیلی و با در نظر گرفتن سهمیه های قانونی بعد از ظهر چهارشنبه ۲۶ مهرماه اعلام شد.

بنا بر اعلام وزارت آموزش و پرورش، ارزیابی تکمیلی برای ارزیابی صلاحیت تخصصی و حرفه‌ای داوطلبان در ویژگی‌های شخصیتی، انگیزه، علاقه و میزان شناخت و انتظارات داوطلبان حرفه معلمی به منظور انتخاب و پذیرش افراد اصلح انجام شده است.

در واقع شرط قبولی در ظرفیت تعیین شده در دفترچه برای سهمیه مربوطه اعم از تاهل، داشتن فرزند، حافظ قرآن بودن و سهمیه‌های بومی، داشتن نمره کل نهایی بالاتر نسبت به سایر داوطلبان است.

پذیرفته شدگان باید برای پیگیری امور مربوط به ادامه فرآیند استخدام اعم از تشکیل پرونده استخدامی، انجام معاینات پزشکی، اخذ گواهی عدم سوء پیشینه و شرکت در دوره مهارت آموزی و… اقدام کنند و در غیر این صورت عدم مراجعه برای پیگیری هر یک از این مراحل به منزله انصراف از استخدام در آموزش و پرورش تلقی می‌شود.

بر این اساس پذیرفته شدگان نهایی برای تشکیل پرونده استخدامی، انجام معاینات پزشکی تکمیلی نظیر آزمایشات پاراکلینیکی و اخذ معرفی نامه برای گواهی عدم سوءپیشینه و نیز اطلاع از سایر مراحل و مدارک لازم، باید دو روز بعد از اعلام نتایج یعنی امروز شنبه ۲۹ مهرماه  به اداره کل آموزش و پرورش استان‌ سهمیه خدمتی مراجعه کنند.

همچنین به جز مراجعه حضوری لازم است پذیرفته شدگان برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به سامانه اطلاع رسانی اداره کل آموزش و پرورش استان مربوطه نیز مراجعه کنند.

از سوی دیگر پذیرفته شدگان نهایی این آزمون، به منظور ساماندهی در مدارس باید در اولین روز کاری بعد از اعلام نتایج از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، یعنی امروز شنبه ۲۹ مهرماه به اداره کل آموزش و پرورش استان و منطقه خدمتی قبول شده مندرج در دفترچه آزمون مراجعه کنند.

صدور حکم استخدام پیمانی این معلمان به شرط صدور تاییدیه انفرادی گزینش برای داوطلب، داشتن ابلاغ تدریس و با رعایت سایر ضوابط و مقررات استخدامی مربوط است.

مدارک لازم برای تشکیل پرونده چیست؟

گرچه مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده استخدامی از سوی اداره کل آموزش و پرورش استان سهمیه خدمتی اعلام می‌شود اما داشتن اصل و تصویر مدارک سجلی و هویتی داوطلب اعم از کارت ملی، شناسنامه و شناسنامه فرزندان، اصل و تصویر مدارک تحصیلی اعم از گواهینامه موقت یا دانشنامه، اصل کارنامه نتایج نهایی آزمون، اصل و تصویر مدارک مربوط به ایثارگری، اصل و تصویر کارت پایان خدمت و معافیت دائم برای تشکیل پرونده پذیرفته شدگان لازم است.

استخدام موقت قبول شدگان آزمون «دبیری» تا پایان ۱۴۰۲

با توجه به اینکه پذیرفته شدگان همزمان با اشتغال و تدریس در مدارس باید دوره مهارت آموزی را در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی نیز طی کنند، صدور حکم استخدام پیمانی برای آنها به صورت موقت و تا انتهای سال جاری یعنی سال ۱۴۰۲ است و تمدید استخدام پیمانی آنها برای سال ۱۴۰۳ و بهره‌مندی از امتیازات نظام رتبه بندی معلمان برای آنها مشروط به موفقیت در گذراندن دوره مهارت آموزی و اخذ گواهینامه صلاحیت معلمی و سایر ضوابط است.

با توجه به مصوبه جلسه ۹۶۵ سال ۹۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی و همچنین تبصره ۴ ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» مصوب جلسه ۸۳۳ سال ۹۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی،  هرگونه گزینش و استخدام در مشاغل آموزشی و تربیتی در آموزش و پرورش، بر اساس نیاز «برای بوم خدمت» است و به صورت استانی انجام می‌شود.

از این رو بعد از طی فرآیند آزمون و مراحل استخدام، خارج شدن فرد قبول شده در آزمون از بوم خدمت استانی به منزله قطع رابطه استخدامی است و ردیف برای بوم استان باقی می‌ماند، بنابراین درخواست تغییر سهمیه خدمتی تحت هر شرایطی فاقد موضوعیت است.

آزمون «دبیری» و «هنرآموزی» تکمیل ظرفیت دارد؟

اینطور که اعلام شده است، در صورت وجود ظرفیت خالی نیز مرحله تکمیل ظرفیت این آزمون با اخذ مجوزهای لازم برای ظرفیت‌های خالی مانده، از طریق درگاه سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org اطلاع رسانی می‌شود.

داوطلبان قبول شده “قطعی” در آزمون آموزگاری (ابتدایی و استثنایی) که در آزمون دبیری و هنرآموزی نیز شرکت کرده بودند و در ردیف معرفی شدگان بودند، از فرآیند استخدام آزمون دبیری و هنرآموزی حذف شده‌اند و استخدام آنها صرفا برای آموزگاری انجام شده است مگر اینکه این داوطلبان قبل از اتمام مراحل ارزیابی تکمیلی انصراف قطعی خود از آزمون آموزگاری را با ثبت رسمی در دفترخانه اسناد رسمی تحویل اداره کل آموزش و پرورش سهمیه خدمتی داده باشند که در این صورت قبولی این دسته از داوطلبان در آزمون آموزگاری (ابتدایی و استثنایی) “کان لم یکن” تلقی می‌شود.

همچنین افرادی که انصراف قطعی خود را تحویل آموزش و پرورش داده‌اند و در فرآیند اعلام نتیجه آزمون دبیری و هنرآموزی قرار گرفته‌اند اما پذیرفته نشده‌اند نیز امکان بازگشت به نتایج آزمون استخدامی آموزگاری را ندارند.

داوطلبانی که در آزمون دبیری و هنرآموزی قبول نشده‌اند و معترض هستند چه کنند؟

داوطلبانی که نمره آزمون علمی را کسب کرده اند اما در ردیف قبول شده‌های نهایی آزمون دبیری و هنرآموزی قرار نگرفته‌اند و نسبت به نتایج اعتراض دارند؛ بعد از ۲۴ ساعت از اعلام نتایج نهایی این آزمون یعنی از بعداز ظهر روز پنجشنبه ۲۷ مهرماه به مدت پنج روز می‌توانند با مراجعه به سامانه ارزیابی تکمیلی به نشانی https://jazb.sru.ac.ir/auth/login نسبت به ثبت اعتراض خود اقدام کنند.

برای ورود به سامانه مذکور باید داوطلبان کد ملی خود را به عنوان نام کاربری و شماره پرونده در آزمون را به عنوان رمز عبور وارد کنند تا حساب کاربری آنها باز شده و امکان ثبت اعتراض داشته باشند.

مهلت ثبت اعتراض پنج روز است و داوطلبان معترض نسبت به نتیجه آزمون خود تا دوشنبه اول آبان وقت دارند تا اعتراض خود را در سامانه یاد شده ثبت کنند.

همچنین در این زمینه تاکید شده است که داوطلبان معترض از مراجعه حضوری به ادارات کل آموزش و پرورش استان، هسته های گزینش استان و یا ستاد وزارت آموز شو پرورش خودداری کنند چراکه رسیدگی به اعتراضات فقط از طریق درگاه اطلاع رسانی رسیدگی به اعتراضات انجام می‌شود.

پس از پایان مهلت پنج روزه ثبت اعتراض، درخواست‌های رسیدگی به اعتراضات دیگر پذیرفته نیست و پاسخگویی به نتیجه اعتراضات نیز حداکثر تا ۴۵ روز پس از اتمام مهلت ثبت اعتراض از درگاه یاد شده اعلام می‌شود.

داوطلبانی که «کد ۱۹» شدند، چه کنند؟

داوطلبانی که صلاحیت عمومی یا همان گزینش آنها مورد تایید قرار نگرفته و در ستون وضعیت قبولی کارنامه اعلام نتایج نهایی آنها کد ۱۹ درج شده است، باید از ششم آبان تا ششم دی سال جاری ضمن مراجعه حضوری به هسته گزینش استان محل ارزیابی شده خود، نسبت به ارائه درخواست کتبی تجدیدنظر اقدام و مراحل بررسی پرونده خود در فرآیند تجدید نظر را از هسته مزبور پیگیری کنند.

عدم ارائه درخواست تجدید نظر برای پرونده این داوطلبان در مهلت زمان مذکور به منزله انصراف تلقی می‌شود و به درخواست‌های تجدید نظر پس از ششم دی ماه سال جاری ترتیب اثر داده نمی‌شود.

منبع: ایسنا

source

توسط