به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار امروز پنچشنبه 4 آبان، در کانال 51 هزار تومانی نوسان دارد. در زمان تنظیم این گزارش، معاملات بازار ارز در محدوده 51 هزار و 270 تا 51 هزار و 350 تومان در حال انجام است.

این در حالی است که بر اساس اعلام برخی کانال‌های تلگرامی، دیروز چهارشنبه، شروع معاملات بازار ارز با قیمت 51 هزار و 850 تومان بود. کف و سقف قیمت دلار نیز 50 هزار و 650 تومان و 51 هزار و 200 تومان به ثبت رسید. آخرین معامله غیرقانونی پشت خطی هم با قیمت 51 هزار و 150 تومان انجام شد.

امروز نیز در این کانال‌ها دلار با حدود قیمتی 51 هزار و 50 تومان آغاز شده و به حدود 51 هزار و 300 تومان رسیده است. آخرین نرخ معاملات غیرقانونی فردایی نیز 51 هزار و 350 تومان ثبت شده است.

پیش‌بینی‌ها از قیمت دلار

دلار در هفته گذشته به غیر از ورود موقت و کوتاه‌مدت به کانال 49 هزار تومان، در مابقی اوقات بین دو کانال 50 و 51 هزار تومان نوسان داشت. علاوه بر اخبار سیاسی از یک سو و تلاش‌های بازارساز برای کنترل بازارهای مالی از سوی دیگر، برخی شاخص‌های اقتصادی و تلاش معامله‌گران نیز، تاثیر خود را روی بازارها از جمله قیمت دلار می‌گذارند. بر این اساس، بازار ارز این روزها چنین نوساناتی را تجربه می‌کند.

قیمت دلار، این روزها تحت تاثیر سیگنال‌های مختلفی است. از یک سو، در روزهای گذشته، با تلاش روسیه و نمایندگی کشورمان در سازمان ملل، نام ایران از پیش‌نویس قطعنامه آمریکا درباره جنگ غزه حذف شد. از سوی دیگر، رسانه‌ها از توقف مذاکره ایران و آمریکا خبر داده‌اند. اخیرا، امواج مدیا به نقل از یک منبع آگاه نوشته است که آمریکا از تصمیم خود برای برگزاری مذاکرات احیای برجام که قرار بود این ماه در عمان برگزار شود منصرف شد (اصلاحات‌نیوز).

در روزهای گذشته نیز علی واعظ مشاور ارشد رئیس گروه بین‌المللی بحران گفته بود: «قرار بود پس از توافق صورت گرفته در مورد مبادله زندانی‌ها با پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی و تفاهم تنش‌زدایی، این مذاکرات در ماه اکتبر نیز ادامه پیدا کند اما با وضعیت فعلی جنگ غزه در این مذاکرات نیز بسته شده است.»

ضمن اینکه امروز، جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا مدعی شد که ایران درصورت حمله به نیروهای آمریکایی در خاورمیانه با پاسخ این کشور مواجه می‌شود.

بایدن روز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترک با آنتونی آلبانیزی، نخست‌وزیر اتریش گفت که هشدار وی به سران ایران این است که اگر به حمله به نیروهای آمریکایی ادامه بدهند، با پاسخ آمریکا مواجه خواهند شد و باید برای این پاسخ آمادگی داشته باشند (ایسنا).

این سیگنال‌ها به هر حال تاثیر خود را بر قیمت دلار می‌گذارند. در این میان، با وجود آثار جنگ در منطقه و اخبار مربوط به این موضوع بر بازار ارز، اما روز گذشته گزارش 4 ماهه نخست سال مرکز پژوهش‌های مجلس نیز به مذاق کاهشی‌های بازار ارز خوش نیامد. در این گزارش به کسری ۳۷ درصدی بودجه و تامین 100 هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی اشاره شده است. موضوعی که به چاپ پول و رشد پایه پولی ختم می‌شود. این داده‌ها از احتمال افزایش قیمت سکه در ماه‌های پیش رو، حکایت می‌کنند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد آینده قیمت دلار دو گزارش پیش بینی قیمت دلار و پیش بینی قیمت دلار 4 آبان 1402 را مطالعه کنید.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

source

توسط