آیا برلین همین کار را با ترکیه انجام خواهد داد
تاپ شات – این عکس که در 22 سپتامبر 2016 گرفته شده است، مکانیک نظامی نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا را نشان می دهد … [+] در حال بررسی یک جت جنگنده یوروفایتر تایفون قبل از بلند شدن از پایگاه آکروتیری RAF در قبرس، برای ماموریت ائتلاف بر فراز عراق. یک افسر ارشد نیروی هوایی سلطنتی گفت که هواپیماهای تورنادو و تایفون بریتانیا مستقر در پایگاه هوایی بریتانیا در قبرس در آستانه حمله بزرگ نیروهای امنیتی عراق در ماه آینده برای بازپس گیری شهر کلیدی شمال موصل، اهداف داعش را هدف قرار می دهند. سامی سامپسون، فرمانده هوایی، گفت نیروهای عراقی مطمئن هستند که می توانند دومین شهر بزرگ کشور را از داعش پس بگیرند و هواپیماهای جنگی بریتانیا پشتیبانی لازم را ارائه خواهند کرد. / AFP PHOTO / POOL / پتروس کاراجیاس (اعتبار عکس باید پتروس کاراجیاس / خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ خوانده شود)
خبرگزاری فرانسه از طریق Getty Images ترکیه اخیراً مجوز خرید 40 جت جنگنده جدید F-16 Block 70 Viper را از ایالات متحده دریافت کرده است. آنکارا همچنین امیدوار است برای خرید تعداد مساوی یوروفایتر تایفون موافقت کند.
سلیمان اوزرن، استاد “https://uniland.ir/the-uni/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%D8%AF%D9%8A%D9%BE%D9%88%D9%84-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%88%D9%84/”>دانشگاه مدیپول=دانشگاه مدیپول=”https://uniland.ir/the-uni/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%D8%AF%D9%8A%D9%BE%D9%88%D9%84-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%88%D9%84/”>دانشگاه مدیپول آمریکایی و عضو ارشد موسسه سیاست اوریون، به من گفت: «در حالی که آنکارا فروش F-16 را تضمین کرد، هنوز به یوروفایترهای مدرن برای تنوع بخشیدن به ناوگان جنگنده خود نیاز دارد.
همچنین خرید یوروفایتر همکاری نظامی ترکیه با اروپا را افزایش می دهد.
با این حال، ترکیه برای این معامله به تایید آلمان نیاز دارد و برلین ممکن است به این زودی ها انجام نشود.
ترکیه می خواهد 40 یوروفایتر بخرد و در اواخر سال 2023 مشخص شد که در حال مذاکره با انگلیس و اسپانیا است. در حالی که لندن و مادرید با خوشحالی می‌توانند تایفون آنکارا را بفروشند، اما تنها با تایید آلمان می‌توانند این کار را انجام دهند، زیرا آلمان عضو کنسرسیومی است که یوروفایتر را توسعه داده و ساخته است.
آلمان با توجه به مخالفت با سیاست‌های متعدد دولت ترکیه، از جمله محکومیت اسرائیل توسط آنکارا، حملات علیه کردهای سوریه، دستیابی به موشک‌های پیشرفته روسی و حفاری گاز طبیعی در شرق مدیترانه، تمایلی به تایید هرگونه توافقی ندارد.
یک مقام دفاعی ترکیه در یک نشست مطبوعاتی در روز 14 مارس گفت که آنکارا در حال گفتگو با مقامات انگلیسی و آلمانی درباره این توافق است و معتقد است “نتایج مثبتی به دست خواهد آمد.”
ترکیه، عضو ناتو، از آلمان، یکی از کشورهای عضو ناتو، به دلیل عقب نگه داشتن این توافق انتقاد کرده است. یاشار گولر، وزیر دفاع ترکیه در مصاحبه ای در ماه دسامبر گفت: «نمی توان توضیحی برای متحدی که بگوید «هواپیما را به شما نمی دهم» وجود داشته باشد.
برلین قبلاً در سال 2018 با اعتراض به حملات هوایی عربستان سعودی علیه حوثی‌ها در یمن، فروش 48 فروند جنگنده اروپایی به عربستان سعودی را مسدود کرد. جولای گذشته، اولاف شولز، صدراعظم آلمان گفت: “به این زودی ها تصمیمی در مورد تحویل جت های یوروفایتر به عربستان سعودی وجود نخواهد داشت.”
در پایان، آلمان تصمیم گرفت تا ممنوعیت خود را تا ژانویه 2024 لغو کند و انتظار می‌رود این معامله ادامه یابد. مشخص نیست که در مورد ترکیه نیز همین تصمیم را خواهد گرفت یا خیر.
اگر آنکارا موافقت برلین را دریافت کند، سفارش یوروفایتر اولین خرید ترکیه از جت‌های جنگنده مدرن و غیر آمریکایی خواهد بود.
دکتر علی باکر، کارشناس ترکیه در مرکز ابن خلدون “https://uniland.ir/the-uni/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%D8%AF%D9%8A%D9%BE%D9%88%D9%84-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%88%D9%84/”>دانشگاه مدیپول=دانشگاه مدیپول=”https://uniland.ir/the-uni/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%D8%AF%D9%8A%D9%BE%D9%88%D9%84-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%88%D9%84/”>دانشگاه مدیپول قطر و کارشناس ارشد غیر مقیم در ابتکار امنیتی خاورمیانه اسکوکرافت شورای آتلانتیک، توضیح داد که چندین “انگیزه استراتژیک” در پس علاقه ترکیه به یوروفایتر وجود دارد.
باکر به من گفت: «اول، هدف آن تنوع بخشیدن به دارایی های نظامی و کاهش وابستگی طولانی مدت خود به ایالات متحده است، حرکتی به سمت خودمختاری بیشتر در دفاع.
ثانیاً، دستیابی به جنگنده‌های پیشرفته‌تر و توانمندتر مانند یوروفایتر به عنوان یک راه‌حل موقت عمل می‌کند تا زمانی که ترکیه بتواند جت‌های جنگنده پیشرفته نسل پنجم خود را توسعه داده و مستقر کند و در نتیجه شکاف فناوری را از بین ببرد. ثالثاً، پیگیری قراردادهای یوروفایتر، تمایل اروپا را برای همکاری در زمینه دفاع، منطقه ای با منافع استراتژیک حیاتی، آزمایش می کند.
وی افزود: «این گونه معاملات تعهدات بلندمدتی را تقویت می کند که فراتر از دفاع است تا روابط سیاسی و اقتصادی را تقویت کند. برعکس، رد می‌تواند ماهیت ریاکارانه برخی از کشورهای اروپایی را به نمایش بگذارد و به طور بالقوه آنکارا را به سمت همکاری با متحدان غیر ناتو سوق دهد.
اوزرن خاطرنشان کرد که شرایط ترکیه برای تضمین قرارداد یوروفایتر با توجه به تحولات درگیری اوکراین که به گفته او به یک “نقطه فشار” برای کشورهای اروپایی تبدیل شده است، “مساعد” تر است.
وی گفت: “به عنوان نشانه ای از تغییر موضع، آلمان اعتراض خود را به عضویت ترکیه در ابتکار عمل سپر آسمان اروپا لغو کرد.” در حالی که ESSI با پیوستن ترکیه و یونان به این ابتکار عمل می‌کند، می‌تواند درها را به روی مشارکت‌های نظامی جدید بین آلمان و ترکیه، از جمله چراغ سبز فروش یوروفایتر به آنکارا، باز کند.
وی افزود: «خروج احتمالی پناهجویان از خاورمیانه، از جمله از غزه، می‌تواند عامل دیگری باشد که می‌تواند موضع آلمان را در برابر آنکارا تلطیف کند».
از سوی دیگر، باکیر معتقد است که پیش‌بینی پاسخ نهایی آلمان به فروش یوروفایتر به دلیل «دینامیک‌های پیچیده منطقه‌ای و بین‌المللی» چالش برانگیز است.
با وجود اینکه ترکیه و بریتانیا برای تایید آلمان لابی کرده‌اند، باکر استدلال کرد که «زمینه تاریخی» نشان می‌دهد که برخی از کشورهای غربی در مورد مشارکت در افزایش قابلیت‌های نظامی ترکیه «احتیاط» دارند. این دولت‌ها «فعالانه» به دنبال محدود کردن توانایی‌های ترکیه به بهانه‌های مختلف بوده‌اند که هدفشان تضعیف «جاه‌طلبی‌های خودمختار» این کشور است.
به گفته باکر، این احتیاط پیش از تأسیس حزب سیاسی فعلی ترکیه و «بازتاب یک سیاست دیرینه» در قبال ترکیه است، صرف نظر از جهت گیری دولت این کشور به سمت غرب.
او گفت: «این در تضاد با نگاه اروپایی به کشورهای خلیج فارس به عنوان بازارهای پرسود بدون پتانسیل ایجاد چالش های استراتژیک مهم است». بنابراین، تصمیم اخیر برای لغو ممنوعیت فروش یوروفایتر سعودی لزوماً نشان دهنده تمایل مشابهی برای تایید فروش به ترکیه نیست.
اوزرن یادآور شد که محاصره جنگنده یوروفایتر سعودی توسط برلین به دلیل نگرانی های حقوق بشری و حمله هوایی جنجالی ریاض در یمن بود.
با این حال، پس از اکتبر. 7 محیط حمله تروریستی شرایط جدیدی را در منطقه دیکته کرد که در آن ریاض به عنوان بازیگری برای همسویی با غرب در برابر حوثی‌ها در یمن ظاهر شد. برلین پیش‌بینی می‌کند که ریاض در جلوگیری از حملات حوثی‌ها در دریای سرخ و علیه اسرائیل مشارکت بیشتری داشته باشد، که این یکی از انگیزه‌های اصلی برلین برای تایید فروش یوروفایتر به عربستان سعودی است.
در نهایت، اگر ترکیه و بریتانیا نتوانند آلمان را متقاعد کنند که به این فروش چراغ سبز نشان دهد، باکر معتقد است که آنکارا گزینه‌های دیگری را بررسی خواهد کرد، همانطور که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفته است. با این حال، «استراتژی اساسی» آن صرفاً دستیابی به یک جت جنگنده مشابه دیگر نخواهد بود.
باکر گفت: «ترکیه مصمم است دو هدف موازی را دنبال کند: کاهش اتکا به یک تامین کننده واحد و تقویت استقلال فناوری خود. این می‌تواند شامل سرمایه‌گذاری‌های مشترک یا تلاش‌های مستقل با هدف توسعه قابلیت‌های دفاعی داخلی باشد.»
در نهایت، هدف افزایش خودمختاری ترکیه در توسعه دفاعی و فناوری است که بازتاب چشم‌انداز استراتژیک گسترده‌تری فراتر از خرید فوری جت‌های جنگنده است.
من را در توییتر دنبال کنید. Paul IddonFollowingمن یک روزنامه نگار/ستون نویس هستم که در مورد امور نظامی و سیاسی خاورمیانه می نویسد.”>

* استانداردهای تحریریه چاپ
* چاپ مجدد و مجوزها

توسط wisna