در ارتباط با مسئله خشکی چشم چه می‌دانیم و سندروم خشکی چشم از کجا ایجاد می‌شود و چگونه می‌توان عوارض و علائم آن را کاهش داد و به بهبود بیماری کمک کرد؟

در این مقاله می‌خواهیم در ارتباط با خشکی چشم و دلایل بروز آن به همراه ارائه نکاتی در ارتباط با درمان خشکی چشم بپردازیم پس اگر با مسئله خشکی چشم مواجه هستید حتماً در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

به جرات می‌توان گفت که همگی ما  حداقل یک بار در طول زندگی خود با خشکی چشم مواجه بوده‌ایم. در ساده‌ترین بیان می‌توانیم بگوییم زمانی که چشمان شما به اندازه کافی اشک را تولید نکند شما با خشکی چشم مواجه خواهید شد چرا که ممکن است  بر اثر مشکلات و یا مسائل متعدد جلوی تولید اشک چشمان شما گرفته شده باشد.  اگر شما با خشکی چشم مواجه هستید حتماً می‌بایست به پزشک مراجعه کنید تا یک چشم پزشک میزان اشک شما را بررسی و به دلایلی که سبب می‌شود  چشمان شما میزان اشک کافی را تولید می‌کند  پی ببرد. اختلال خشکی چشم عموماً سبب می‌شود که ناراحتی در چشمان شما پیدا شده و در برخی موارد حساس نیز منجر به نابینایی شما شود. مسائلی از جمله احساس سوزش در چشمان شما و یا ایجاد حساسیت به منابع نوری و یا ایجاد تاری در دید شما ممکن است از علائمی باشد که خبر از اختلال خشکی چشم برای شما می‌دهد. باید این نکته را متذکر شویم که اگر علائم خشکی در چشمان شما به مدت زمان طولانی ادامه داشت حتماً باید به یک متخصص چشم پزشک مراجعه کنید.  باید در اینجا اشاره کنیم که اشک حاوی ترکیبات متعدد و مختلفی از جمله ترشحات مخاطی و ترشحات چرب و حتی آب می‌باشد و این ترکیبات کمک فراوانی به تمیز کردن سطح بیرونی چشمان شما داشته و همچنین این ترکیبات کمک می‌کند که چشمان شما از آلودگی  در امان بماند.

عموماً در زمانی که هوا خشک می‌باشد و یا در حین انجام فعالیتی هستید که نیاز به پلک زدن کمتری دارد و یا ممکن است از برخی داروها همانند آنتی هیستامین‌ها استفاده کنید شما در معرض خشکی چشم بیشتری قرار خواهید گرفت. از طرف دیگر افزایش سن و خصوصاً در جوامع امروزی کار کردن زیاد با دستگاه‌های دیجیتال از جمله لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها و همچنین آب و هوای آلوده سبب شده است که خشکی چشم افراد بیشتری را درگیر کند.

سه بخشی که مربوط به تولید  می‌باشد در واقع به یک لایه چربی و یک لایه مخاطی و یک لایه آبی تقسیم بندی می‌شود  و در حقیقت در زمانی که شما یکی از این سه لایه ترکیبات آن به هم بخورد شما با خشکی چشم مواجه خواهید شد. 

لازم به ذکر است که خشک چشم ممکن است از بیماری‌های مختلفی نشات بگیرد که یکی از این بیماری‌ها دیابت است و در حقیقت هایپر گلیسمی و یا وجود بیش از اندازه گلوکز در جریان خون می تواند میزان و تعداد باکتری‌هایی که در اطراف چشم وجود دارد را تشدید کرده و سبب بروز ضایعات و یا التهاباتی در اطراف پلک شود که نهایتاً منجر به خشکی چشم شود .

خشکی چشم

 

چه نکاتی را برای پیشگیری از سندروم خشکی چشم باید رعایت کنیم؟

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید که نکاتی را برای جلوگیری از ابتلا به خشکی چشم ارائه کنیم. استفاده از قطره‌های اشک مصنوعی در درمان بیماری خشکی چشم بسیار پر استفاده است اما حتماً قبل از مصرف این قطره‌ها برای میزان و نوع قطره با پزشک متخصص مشورت کنید.  نکته دیگری که می‌توان برای پیشگیری از خشکی چشم به آن اشاره کرد این است که اگر دارای کارکرد فراوان با سیستم‌های کامپیوتری و یا لپ‌تاپ و یا حتی تبلت‌ها هستید حتماً بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به چشمان خود استراحت بدهید و یا به طور مرتب پلک بزنید. عدم استفاده از دخانیات و رعایت شستشوی مرتب چشمان و اصلاح سبک زندگی و مراقبت از چشمان در مقابل باد و گرد و خاک از موارد متعددی است که رعایت آنها می‌تواند به پیشگیری از خشکی چشم به شما کمک کند. باید بگوییم که برعکس تصور در معرض  قرار گرفتن با دودها از جمله دود سیگار در طولانی مدت ضررهای جبران ناپذیری به چشمان شما وارد کند.

 

برخی مواقع پیش می‌آید که شما مجبور به استفاده از قطره‌های چشمی آنتی بیوتیک هستید تا مسئله و یا مشکلی که برای چشمان شما به وجود آمده است برطرف شود باید دقت کنید که این قطره‌ها و یا حتی پمادهای آنتی بیوتیک ممکن است به شدت  خشکی چشمان شما را تشدید کند.  به بیان دیگر باید تاکید کنیم که هر بار که شما پلک می‌زنید سبب می‌شود که یک لایه از گرد و غبار موجود بر روی سطح چشم شما پاک شود.  قانونی وجود دارد که به قانون ۲۰ و ۲۰ و ۲۰ معروف است که همان نکته‌ای است که در بالا اشاره کردیم یعنی شما باید در هنگام استفاده از وسایل دیجیتال پس از ۲۰ دقیقه به چشمان خود به میزان ۲۰ ثانیه استراحت دهید و حتی بهتر است که چشمان خود را نیز پس از آن ببندید. 

باید دقت کنید که استفاده از مایعات فراوان نیز به بهبود مرطوب نگه داشتن سطح چشم کمک شایانی می‌کند و شما را از ابتلا به خشکی چشم در امان می‌دارد. 

  رعایت چه نکاتی در رژیم غذایی روزانه می‌تواند منجر به بهبود  و علائم خشکی چشم کمک کند؟

در ادامه این مقاله باید اشاره کنیم  که اگر می‌خواهید رژیم غذایی روزانه شما کمکی به کاهش میزان خشکی چـشم شما داشته باشد حتماً استفاده از خوراکی‌ها و موادی که حاوی امگا ۳ کافی هستند توجه داشته باشید و آنها را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید.  البته کافی هستند توجه داشته باشید و آنها را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید البته باید دقت کنید که همانطور در مقاله مربوط به امگا ۳ در همین سایت اشاره شد مصرف امگا ۳ باید با دقت و تحت نظر پزشک متخصص تغذیه انجام  گیرد. همچنین نباید از مصرف ویتامین آ کافی در رژیم غذایی روزانه برای کمک به چشمان خود غافل شوید. 

از طرف دیگر تعدادی روش ساده و ارزان قیمت نیز برای کمک به کاهش خشکی چـشم وجود دارد که از جمله آن می‌توان به گرم نگه داشتن و یا استفاده از حوله‌های گرم و قرار دادن آن بر روی چشمان اشاره کرد که کمک می‌کند علائم و عوارض  خشکی چـشم به میزان قابل قبولی کاهش یابد. همچنین استفاده از  قطره های روغن کرچک مجاز کمک می‌کند که میزان و حجم تبخیر اشک در چشمان شما کمتر شده و به این روش به کاهش عوارض خشکی چشم کمک می‌کند.

اگر به خشکی چشم توجهی نکنیم ممکن است چه عوارضی برای ما به وجود؟

 در این قسمت از مقاله باید اشاره کنیم که اگر مسئله خشکی چشم تحت درمان جدی قرار نگیرد ممکن است عفونت‌های بیشتری چشمان شما را فرا بگیرد و التهابات شدیدتر و یا زخم‌های قرنیه ممکن است کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد و به مرور شما حتی با فعالیت‌های روزمره خود نیز با مشکل مواجه شوید. 

چه  نوع قطره  اشک مصنوعی را انتخاب کنم که دارای تاثیر بهتری باشد؟

آخرین نکته‌ای که در این مقاله می‌خواهیم به آن اشاره کنیم این است که اشک‌های مصنوعی متفاوتی در بازار دارویی و بهداشتی داخلی موجود است که زمانی که پس از مشورت با چشم پزشک متخصص می‌خواهید آن را انتخاب کنید باید بدانید که وجود ماده نگهدارنده در آنها یکی از عواملی است که می‌تواند به انتخاب موثرتر کمک کند اگرچه باید دقت کنید که این قطره‌ها را پس از مصرف بیشتر از یک هفته باز نگه نداشته و از قطره دیگری استفاده کنید. یک فرم دیگر از این  قطره‌های اشک چشم مصنوعی حاوی موادی همانند ژل هستند که طول مدت اثرگذاری بیشتری دارند و نسبت به  قطره‌های اشک مصنوعی زمان بیشتری به مراقبت از چشمان شما کمک می‌کند. بنابراین انتخاب نهایی این مسئله  وابسته به  صلاح دید و دستور پزشک و  همچنین میزان بودجه‌ای است که  در مدت مصرف برای این کار در نظر گرفته‌اید.

source

توسط wisna