فرید سجادی حسینی، بازیگر شناخته‌شده سینما و تلویزیون که با دو فیلم «پسر خورشید» و «آلفا» در چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران حضور دارد، درباره حضور پررنگ خود در عرصه فیلم کوتاه به خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم گفت: امسال به عنوان بازیگر در چند فیلم کوتاه ایفای نقش کردم که دو تای آنها در چهلمین جشنواره فیلم کوتاه تهران شرکت دارند.

او درباره تجربه نقش‌آفرینی در فیلم کوتاه و ریسک همکاری با کارگردانان جوان گفت: من پیش از اینکه پیشنهاد بازی در یک فیلم را بپذیرم، مدام جست‌وجو می‌کنم و می‌کوشم در پایان، به اطمینان لازم برسم. با وجود این، باز هم گاهی در انتخاب‌هایم دچار اشتباه می‌شوم. برای همکاری با کارگردانان جوان، به فیلم‌نامه‌ای که می‌خواهند آن را بسازند، توجه می‌کنم. همچنین به تجربیات و تحصیلاتشان نگاه می‌کنم و در نهایت، به نقشی که قرار است آن را بازی کنم، با دقت می‌نگرم. 

سجادی حسینی یادآور شد: فیلم کوتاه از نظر من ارزش، اهمیت و شخصیت بسیاری دارد که باید به آن توجه شود. بنابراین نمی‌توان فقط به فیلم بلند توجه داشت. مثل این است که شما در ادبیات به رمان توجه کنید اما به نوول اهتمامی نداشته باشید. یا مثلا در شعر، به قصیده توجه کنید اما به رباعی اهتمامی نداشته باشید. هرکدام از این‌ها جایگاه خاص و حائز اهمیت خود را دارند که باید مدنظر قرار گیرند.

این بازیگر با اشاره به لزوم تفکیک میان سینمای کوتاه و بلند، بیان کرد: برای همکاری با کارگردانان عرصه فیلم کوتاه،  به آنها این‌گونه نگاه نمی‌کنم که قرار است روزی وارد حوزه فیلم‌سازی بلند شوند. فیلم کوتاه و بلند، مدیوم‌های مجزایی هستند و من به هریک از این دو نگاهی مستقل دارم. اگرچه بیشتر بچه‌هایی که اکنون در زمینه فیلم کوتاه فعال‌اند، در آینده به دنیای فیلم‌سازی بلند روی می‌آورند، اما شاید یک کارگردان بخواهد تا پایان دوران فیلم‌سازی‌اش فقط فیلم کوتاه بسازد و ازقضا کارهای درخشانی را هم کارگردانی کند و به این ترتیب، هرگز به عرصه فیلم بلند وارد نشود.

او در پاسخ به این پرسش که آیا تجربه همکاری با کارگردانان جوان با چالش همراه است یا خیر، گفت: همکاری با فیلم‌سازان جوان، چالش‌هایی را به همراه دارد اما جوان‌ها پر از ایده‌های نو، انرژی، فکر و سوژه‌های بکر هستند و همه این‌ها ویژگی‌های بسیار مهمی است. گاهی برخی جوانان می‌خواهند خود یا دوستان‌شان را لانسه کنند؛ از این‌رو تصمیم می‌گیرند فیلم کوتاه بسازند تا خود و دوستان‌شان در آن به ایفای نقش بپردازند. به اعتقاد من چنین افکار سخیف و کودکانه‌ای در سینمای کوتاه راه به جایی نمی‌برد. اما عموما شرایط این‌گونه نیست و در مجموع، نمی‌توان منکر توانایی‌های نسل جوان شد. امیدوارم که در آینده نزدیک، شاهد درخشش این جوانان باشیم.  

سجادی حسینی خاطرنشان کرد: به تازگی در جمعی حضور داشتم که در آنجا، فردی نسبت به سینمای ایران و فیلم کوتاه اظهار یأس و ناامیدی می‌کرد. من هرگز چنین حسی را درک نمی‌کنم. به شخصه همواره در پی بالندگی جوانان و چشم‌انتظار درخشش و موفقیت‌ آنها هستم.

انتهای پیام/

 

 

source

توسط