شما می‌دانید که در آسیب دیدگی‌ها باید از خوددرمانی خودداری کنید و به پزشک مراجعه کنید تا دچار عارضه نشوید. اما آیا می‌دانید در آسیب دیدگی‌ها چگونه باید از کمپرس گرم و سرد استفاده کرد؟ بیشتر ورزشکاران می‌دانند که در برخی آسیب دیدگی‌ها چگونه کمپرس سرد را به کار ببرند. اما در مورد کمپرس گرم بیشتر افراد اطلاعات چندانی ندارند.

یخ و گرما هر دو روش‌های موثری برای درمان آسیب‌ها هستند، اما نوع آسیبی که دارید تعیین می‌کند که چه زمانی باید از یخ استفاده کنید و چه زمانی از گرما استفاده کنید. به طور کلی، آسیب‌های حاد که به طور ناگهانی اتفاق می‌افتد، معمولاً برای کاهش التهاب نیاز به یخ دارند. درد مزمن (طولانی مدت) از گرما برای شل کردن بافت‌ها و تحریک جریان خون سود می‌برد. با این حال، موارد خاصی وجود دارد که درد مزمن می‌تواند نیز می‌تواند از سرما درمانی سود ببرد، مانند بعد از فعالیت بدنی. این مقاله به شما کمک می‌کند تا اطلاعاتی در مورد چگونه به کار بردن سرما و گرما در آسیب دیدگی‌ها به دست آورید.

آسیب دیدگی‌های حاد و مزمن

دو نوع اصلی آسیب دیدگی وجود دارد. حاد و مزمن. اکثر آسیب‌های حاد نتیجه نوعی برخورد مانند سقوط، پیچ‌خوردگی یا تصادف می‌باشند و در آن‌ها دلیل درد مشخص است. آسیب‌های حاد همچنین علایم خاصی مانند حساس شدن ناحیه آسیب‌دیده، قرمز شدن، داغ شدن پوست در آن محل، تورم و همچنین التهاب را در پی دارند. آسیب‌های مزمن به آرامی گسترش می‌یابند، خسته کننده و کسالت آور می‌باشند و اغلب به دلیل استفاده بیش از حد از یک عضو خاص می باشند، اما گاهی نیز نتیجه عدم بهبود کامل آسیب‌های حاد می باشند.

آسیب دیدگی مزمن به صورت تدریجی و آهسته شکل می‌گیرد. برخی علائم ممکن است بیایند و بروند. درد خفیف و مبهم ممکن است متناوبا ایجاد شود. این آسیبها معمولا” در اثر استفاده مفرط از مفاصل و عضلات ایجاد می‌شوند اما در برخی موارد اگر آسیب دیدگی حاد به طور کامل درمان نشود و بهبود پیدا نکند تبدیل به آسیب دیدگی مزمن می‌شود. در بسیاری از موارد که افراد در آسیب دیدگی حاد به پزشک مراجعه نمی‌کنند، آسیب دیدگی مزمن می‌شود و ممکن است برخی مشکلات برای همیشه باقی بمانند. به عنوان مثال برخی اوقات پیچ خوردن مچ پا در صورت‌عدم توجه و درمان به موقع ممکن است منجر به آسیب دائمی و حتی آرتروز مچ پا شود.

کمپرس سرد

یخ درمانی بیشتر برای آسیب‌های حاد به منظور کاهش تورم، درد و التهاب استفاده می‌شود. التهاب پاسخ طبیعی بدن به آسیب یا عفونت است. رگ‌های خونی و بافت‌ها متورم می‌شوند بنابراین سلول‌های ایمنی می‌توانند به آسیب نزدیک‌تر شوند.

هر چند که این التهاب برای بهبودی مهم است، اما در ابتدای آسیب التهابی که کنترل نمی‌شود می‌تواند باعث درد و ناتوانی شدید شود. اگر در ۴۸ ساعت گذشته آسیب جسمی داشته اید، کیسه یخ می‌تواند به کاهش تورم، کاهش خونریزی در بافت‌ها و همچنین به تسکین اسپاسم عضلانی و درد کمک کند.

یخ درمانی همچنین می‌تواند برای درمان بیماری‌های مزمن، از جمله آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد در ورزشکاران (مانند تاندونیت، تاندونوز، یا بورسیت) استفاده شود. این بسته بلافاصله پس از فعالیت بدنی برای درمان پیشگیرانه التهاب اعمال می‌شود.

بهترین درمان فوری برای آسیب دیدگی‌های حاد، استفاده از سرما با استفاده از کمپرس سرد یا یخ است. این کار تورم و درد را کاهش می‌دهد. سرما موجب انقباض عروق می‌شود و خونریزی داخل بافتی از محل آسیب دیدگی را کاهش می‌دهد. برای اینکه سرد کردن محل آسیب دیدگی، از کیسه یخی که در حوله پیچیده شده استفاده کنید و آن را در محل آسیب دیدگی به مدت ۲۰-۱۵ دقیقه قرار دهید. قبل از اینکه بخواهید برای دومین بار از کمپرس سرد استفاده کنید صبر کنید تا دمای پوست به حالت طبیعی برگردد.

چگونه از کمپرس سرد استفاده کنیم؟

می‌توانید بسته‌های یخ ژل قابل انجماد را از داروخانه یا کالای پزشکی ورزشی خریداری کنید. شما همچنین می‌توانید چند تکه یخ را در یک کیسه پلاستیکی بذارید و با قرار دادن در حوله ازش استفاده کنید، یا مثلا از یک بسته نخودفرنگی که فریز شده استفاده کنید.

نکات ایمنی در کمپرس سرد

  • هرگز یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید. همیشه از یک مانع پارچه‌ای مانند یک حوله نازک بین یخ و ناحیه آسیب دیده استفاده کنید.
  • برای جلوگیری از سرمازدگی کیسه یخ رامدام حرکت دهید و هرگز بسته را در یک مکان بیش از چند دقیقه در یک زمان نگهداری نکنید.
  • هرگز آسیبی را بیش از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یخ نزنید. بهتر است آسیب دیدگی را چندین بار در روز کمپرس سرد کنید.
  • اگر احساس درد یا خارش دارید یا پوست به رنگ صورتی روشن یا قرمز تفییر پیدا کرد، کمپرس سرد را متوقف کنید.
  • اگر ناراحتی قلبی دارید از کیسه یخ روی شانه چپ استفاده نکنید.

در آسیب دیدگی حاد می‌توانید چند بار در روز به مدت سه روز از کمپرس سرد استفاده کنید. همچنین کمپرس سرد در درمان آسیب دیدگی در اثر استفاده بیش از حد از عضلات و مفاصل و در برخی از آسیب‌های مزمن نیز موثر است. ورزشکاری که درد مزمن زانو دارد که در اثر دویدن تشدید می‌شود می‌تواند پس از دویدن از کمپرس سرد در ناحیه دردناک استفاده کند تا التهاب را کاهش دهد و از التهاب بیشتر پیشگیری کند اما این کار در مورد آسیب دیدگی‌های مزمن قبل از ورزش کردن کمک کننده نیست.

بهترین روش برای به کار بردن کمپرس سرد، استفاده از کیسه مناسب و با کیفیتی است که شکل آن با نقطه‌ای از بدن که آسیب دیده است تطابق پیدا کند. می توانید از شن نرم که در فریزر نگهداری شده، ماساژ با آب سردی که از یخ آب شده به دست آمده یا از کیسه حاوی یخ خرد شده استفاده کنید. برای اینکه به بافت‌های بدن در اثر سرما آسیب وارد نشود بیش از چند دقیقه از آن استفاده نکنید و قبل از استفاده مجدد صبر کنید تا دمای پوست به حالت طبیعی برگردد.

 کمپرس سرد یا کمپرس گرم
کمپرس گرم

گرما درمانی برای درمان آسیب یا دردهای مزمن استفاده می‌شود. گرما به شل شدن بافت‌ها و تحریک جریان خون به مفصل یا عضله آسیب دیده کمک می‌کند. گرما معمولاً برای درمان آسیب‌های که ناشی از استفاده بیش از حد از یک عضو ممکن است پیش بیاید قبل از شروع فعالیت استفاده می‌شود.

گرما همچنین می‌تواند درد ناشی از تنش عضلانی را تسکین دهد. گرما می‌تواند به شل شدن بافت‌ها و شل شدن مفاصل سفت کمک کند و آن را به درمانی مفید برای بیماری‌های اسکلتی- عضلانی مانند آرتریت و کشیدگی‌های عضلانی قدیمی تبدیل می‌کند. حوله گرم شده یا پدهای گرم کننده مرطوب به گرما کمک می‌کنند تا به عمق عضلات برود. گرمای مرطوب نسبت به گرمای خشک باعث تسکین درد بهتری می‌شود.

ورزشکارانی که آسیب دیدگی و درد مزمن دارند می‌توانند قبل از ورزش برای افزایش انعطاف‌پذیری بافت‌های پیوندی مفصل و افزایش جریان خون از گرما استفاده کنند. گرما همچنین می‌تواند گرفتگی عضلات را برطرف کند. بعد از ورزش از گرما استفاده نکنید. پس از ورزش برای آسیب دیدگ‌های مزمن کمپرس سرد بهتر است.

گرما جریان خون را افزایش می‌دهد و دمای پوست را بالا می‌برد بنابرین نباید از گرما در آسیب‌های حاد استفاده کنید. اگر هرگونه علامت التهاب وجود داشته باشد نباید از گرما استفاده کنید. باید مراقب سوختگی پوست باشید. با اطمینان از وجود چندین لایه پارچه بین کمپرس و پوست می‌توانید ۲۰-۱۵ دقیقه آن را بر روی پوست قرار دهید.

حرارت مرطوب بهتر از حرارت خشگ است. می‌توانید از حوله‌ای که با آب داغ مرطوب شده استفاده کنید. کیسه‌های مناسبی نیز در بازار وجود دارند که به همین منظور طراحی شده اند. هرگز کمپرس گرم را بیش از ۱۵ دقیقه روی پوست نگه ندارید و یا در حال استفاده از کمپرس‌ها نخوابید.
در آسیب دیدگی‌های جزئی نیز اگر پس از ۴۸ ساعت مشکل شما برطرف نشد حتما” به پزشک مراجعه کنید چون برخی آسیب‌ها می‌توانند جدی و خطرناک باشند.


source

توسط