با فرا رسیدن ضرب الاجل پاکستان به مهاجران افغان فاقد مجوز اقامت گروهی از آنها سرناچاری خودشان را به مرز رسانده‌اند، اگرچه برخی دیگر نیز خودشان را در پاکستان پنهان کرده‌اند.

آگهی

پلیس پاکستان همه‌جا به دنبال افغان‌های بدون مدارک اقامتی است. آنها در صورت مشاهده چنین مواردی، افراد را دستگیر و به مناطق مرزی می‌فرستند تا فرآیند اخراج آنها نهایی شود.

اینجا در گذرگاه مرزی طورخم هزاران افغان در انتظار عبور از مرز پاکستان و رسیدن به خاک افغانستان هستند.

محمد آقا بار و بنه‌اش در شهر پیشاور را بار کامیون کرده و راهی مرز است. او به هزاران افغان دیگری می‌پیوندد که به سمت مرز هجوم آورده‌اند تا وارد خاک افغانستان شوند.

محمد آقا می‌گوید: «می‌توانم کسب و کارم را دوباره آنجا از سر بگیرم، اما نگران تحصیل دخترانم هستم. اکنون دخترانم در مقطع پنجم و ششم ابتدایی هستند، اما طالبان بر سرکارند و به دختران اجازه نمی‌دهند در مقاطع بالاتر درس بخوانند.»

دولت پاکستان به ۱میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از افغان‌هایی که بدون مدرک در خاک این کشور هستند، ضرب‌الاجل ترک خاک داده است.

تخریب یک پناهگاه مهاجران در پاکستان

مقام‌های پاکستانی روز سه‌شنبه سی‌و یکم اکتبر و چند ساعت پیش از پایان مهلت اعلام شده برای افغان‌ها جهت ترک خاک پاکستان، یک پناهگاه غیرقانونی پناهجویان افغان در اسلام‌آباد را با بولدوزر تخریب کردند. این اقدام پاکستان در شرایطی انجام می‌شود که بیش از ده هزار افغان مقیم پاکستان از روز سه شنبه سی‌ویکم اکتبر به مرزها هجوم آورده‌ بودند تا راهی افغانستان شوند.

بیش از ۴ میلیون مهاجر و پناهنده افغان در حال حاضر در خاک پاکستان به سر می‌برند. شماری از افغان‌ها پس از روی کار آمدن طالبان در نیمه اوت ۲۰۲۱ راهی پاکستان شدند، اما شماری دیگر پیش‌تر از آن و در زمان تهاجم شوروی به افغانستان در سال ۱۹۷۹ میلادی، راهی پاکستان شده بودند.

source

توسط