مسئول برنامه پیشگیری و کنترل دیابت و فشارخون مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: با اجرای پویش ملی سلامت در استان اصفهان، دو بیماری پرفشاری خون و دیابت در همه مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه‌های بهداشت در شهر‌ها و خانه‌های بهداشت در روستا، رایگان غربالگری می‌شود.
رامش حسین خانی با بیان اینکه افراد بیش از ۱۸ سال می‌توانند با در دست داشتن کارت ملی با مراجعه به این مراکز رایگان غربالگری شوند افزود: اکر کسی آزمایش خون (بررسی قند خون و چربی خون) در کمتر از ۶ ماه گذشته داده است، آزمایش خون را همراه داشته باشد و نیاز به ناشتا بودن این افراد نیست.

او با اشاره به اینکه  اجرای طرح پویش ملی سلامت تا پانزدهم دی ادامه دارد گفت: شناسایی زودهنگام بیماران مبتلا به فشار خون و دیابت، ارتقای سواد سلامت و کاهش عوارض ناشی از این دو بیماری، اهداف اصلی اجرای این پویش ملی است.

مسئول برنامه پیشگیری و کنترل دیابت و فشارخون معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: پیش بینی می‌شود ۷۰ درصد جمعیت بیش از ۱۸ سال استان اصفهان یعنی بیش از سه میلیون نفر در اجرای این پویش، از نظر ابتلا به این دو بیماری، ارزیابی و آزمایش شوند.

به گفته مدیر مرکز بهداشت شماره یک اصفهان، بیماری‌های غیر واگیر اعم از بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، فشارخون و سرطان ها، حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد علت مرگ و میر جامعه را تشکیل می‌دهد.

دکتر علی وحدتی افزود: دو عامل تغذیه نامناسب و کم تحرکی مهمترین عواملی است که بر روی بیماری‌های غیرواگیر تأثیر دارد.

دکتر منصور سیاوش فوق تخصص غدد و متابولیسم هم با بیان اینکه افراد پیش دیابت (پره دیابت، یک قدم قبل از دیابت) باید یکبار درسال غربالگری شوند افزود: این افراد هم برای پیشگیری از ابتلا، باید حداقل وزن خود را هفت درصد کاهش دهند، ۱۵۰ دقیقه پیاده روی در هفته داشته باشند همچنین علاوه بر مدیریت استرس و ترک سیگار، چربی و فشار خون خود را کنترل کنند.

به گفته پژوهشگران، تأثیرگذارترین عامل مستعد کننده برای ابتلابه بیماری‌های قلبی عروقی و مرگ ناشی از آن، بالابودن فشارخون است. همچنین افراد دیابتی ۲ تا ۴ برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی هستندو ۱۷ برابر افراد طبیعی به بیماری‌های کلیوی مبتلا می‌شوند.

شیوع دیابت در ایران در سال‌های اخیر ۳۰ درصد افزایش یافته است و هفت میلیون نفر به آن مبتلا هستند.

در جمعیت بیش از ۶۰ سال کشور، از هر سه نفر، دو نفر و در جمعیت بیش از ۲۵ سال، افزون بر ۱۴ درصد افراد، به دیابت مبتلا هستند.

همچنین طبق اعلام مرکز بهداشت استان اصفهان، از هر سه نفر یک نفر مبتلا به بیماری پرفشاری خون (قاتل خاموش) می‌شود که امروزه افزون بر۳۳ و دهم دهم درصد از جمعیت مردم استان اصفهان به این بیماری مبتلا هستند و بیش از یک سوم آن‌ها نیز از بیماری خود بی اطلاعند.

سن بالا، چاقی، کم تحرکی و افزایش وزن، مصرف سیگار و الکل، مصرف غذا‌های پر نمک، استرس و نداشتن آرامش روانی از عمده علل زمینه ساز فشارخون است که به جز سن همه فاکتور‌ها قابل پیشگیری است.

فعالیت و ورزش در همه سنین، نقش موثری در پیشگیری از فشارخون داردو نیاز است، افراد پنج روز در هفته، روزی ۲۰ دقیقه پیاده روی سریع یا سه روز در هفته فعالیت ورزشی منظم برای پیشگیری از شیوع فشار خون، داشته باشند.

source

توسط